چرم بوفالو چیست؟ بررسی چرم بوفالو با چرم گاو

بسیار نرم و انعطاف پذیر همراه با مقاومت و دوام بالا؛ این‌ها ویژگی‌های اصلی چرم بوفالو هستند. محصولات ساخته شده با پوست بوفالوی آسیایی، یک لایه محافظ اپیدرمی دارند که سه برابر ضخیم‌تر از پوست گاو هستند. همچنین یک اینچ الیاف کلاژن زیرپوستی، باعث افزایش قدرت و انعطاف پذیری چرم آن‌ها می‌شود. همین ویژگی‌ها باعث شده تا چرم بوفالو به یکی از پرکاربردترین­ها در ساخت انواع محصولاتی مانند کیف، کمربند و چرم تبدیل شود؛ اما این چرم چه تفاوتی با چرم گاوی دارد؟ کدام یک بهتر است؟

چرم بوفالو چیست؟

چرم بوفالو که به آن چرم زین انگلیسی هم گفته می‌شود، در حقیقت پوست برنزه شده یکی از انواع 74 گونه گاومیش محلی است. چرم بوفالو نسبت به بقیه چرم‌ها رنگ بسیار تیره‌تر و غلیظ‌تر و به اصطلاح غنی‌تری دارد. همین مسئله باعث شده تا ظاهری بسیار زیباتری نسبت به نوع چرم گاوی یا دیگر انواع چرم داشته باشد.

استفاده از چرم بوفالو تاریخچه دیرینه‌ای دارد. گاومیش‌ها اولین بار در حدود 6000 سال پیش در آسیا اهلی شدند. امروزه حدود 194 میلیون گاومیش در دنیا وجود دارد که 97% آن فقط در آسیا پرورش میابند. این حیوان در ابتدای سن خود برای کشیدن انواع وسیله در مزارع استفاده می‌شود. حتی بیشتر شیرهای تولید شده هم از این حیوان دوشیده می‌شود. بعد که سن گاومیش بیشتر و به آخرای عمر خود نزدیک شد، پوست بوفالو را که کاملاً برنزه و تیره شده، از حیوان جدا کرده و با آن چرم درست می‌کنند.

چرم بوفالو به صورت دباغی و با استفاده از مواد شیمیایی یا به صورت طبیعی ساخته می‌شود. در نوع شیمیایی، موادی را به آن ترکیب می‌کند که در مدت چند روز، چرم ساخته می‌شود؛ اما در نوع طبیعی که به آن برنزه سازی سبز هم می‌گویند، هیچ ماده شیمیایی در ساختار آن به کار نمی‌رود. البته در این متد، حدود یک ماه زمان لازم است؛ اما دوام و لطافت بسیار بالایی دارد. به هر حال در هر دو نوع، اگر به خوبی چرم بوفالو نگهداری شود، عمر طولانی‌تر از انواع دیگر چرم‌ها خواهد داشت. حتی میزان براق بودن آن افزایش پیدا خواهد کرد.

البته یک نکته خیلی مهم را در نظر داشته باشید. اگر چرم از گاومیش کوهان‌دار شمال آمریکا تهیه شود، به آن چرم بیسون می‌گویند؛ اما اگر از گاومیش آسیایی تهیه شود، به آن چرم بوفالو می‌گویند. پس در هنگام خرید به این نکته دقت کنید که چرم بوفالو از پوست گاومیش آسیایی تهیه می‌شود؛ نه آمریکایی. این دو با هم اختلاف زیاد دارند.

مزایا و معایب چرم بوفالو

 • چرم بوفالویی که به صورت طبیعی ساخته شود، طرح و رنگ بسیار شکیل‌تر و زیباتری دارد.
 • محصولاتی با این نوع چرم مقاومت بسیار بالایی دارند. البته به دلیل مقاومت بالا، باید از چرخ‌های مخصوص برای دوخت محصولات استفاده شود.
 • پوشیدن کتی از چرم بوفالو می‌تواند حس نوستالژیکی به فرد بدهد.
 • احساس سفتی و سختی پوست این چرم همیشه وجود دارد. شاید بعد از مدتی از استفاده نرم شود؛ اما در آن حدی نیست که بتوان احساس کرد.
 • چرم بوفالو نسبت به نفوذ آب و مواد پاک کننده مقاومت بالایی ندارد. بعد از برخورد آب، در صورت مناسب نبودن نوع جنس و فرآیند تولید، لک می‌شوند. برای همین در هنگام خرید باید دقت کنید که این نوع را از برندهای محبوب خریداری کنید.
 • از آنجا که تمامی فرآیند به صورت طبیعی است، برای همین احساس بهتری به کاربر در هنگام گرفتن آن می‌دهد.
 • همچنین طبیعی بودن آن باعث می‌شود تا با دمای بدن به راحتی و سریع سازگار شود. از این رو عرق دست، روی آن کمتر نشان داده خواهد شد.
 • تمیز کردن چرم بوفالو خیلی راحت‌تر است. همچنین به دلیل ساختار و الیاف به کار رفته در تولید، گردوغبار کمتری به داخل آن نفوذ پیدا خواهد کرد.

تفاوت چرم بوفالو با چرم گاوی

برخی این دو را با هم اشتباه می‌گیرند؛ در صورتی کاملاً با هم متفاوت هستند.

 • در ساخت چرم گاوی از مواد شیمیایی و تکنیک‌های مخصوص استفاده می‌شود؛ در صورتی چرم بوفالو به صورت طبیعی و با برنزه شدن سبز به دست می‌آید.
 • چرم گاو در ساخت کشیده می‌شود. این باعث شده تا ضخامت اولیه آن کم شود؛ اما در تهیه چرم از بوفالو چنین اتفاقی نمی‌افتد. از این رو ضخامت بیشتری دارد که مقاومت آن را بیشتر می‌کند. در حقیقت باید گفت که ضخامت چرم بوفالو بین دو تا سه برابر چرم گاوی است.
 • چرم گاوی حالت پوست صاف دارد؛ اما چرم بوفالو دارای الگوهای دانه‌ای متمایز و منحصر به فرد است. این مسئله به راحتی روی پوست محصول قابل مشاهده است. یکی از دلایلی که چرم بوفالو مانند گاوی کشیده نمی‌شود، حفظ الگوی منحصر به فرد و دانه‌ای آن است. الگویی که باعث زیبایی بیشتر چرم بوفالو شده است.

نتیجه‌گیری

چرم بوفالو یکی از بهترین نوع چرم‌هایی است که در ساخت انواع محصولات به ویژه لباس و کت استفاده می‌شود. این چرم به دلیل دباغی طبیعی و ضخامت بالا، عمر طولانی‌تر داشته و همچنین می‌توانید ظاهر زیبای خود را بیشتر حفظ کند.

نظر خود را بنویسید