چرم گاوی چیست؟ معرفی انواع چرم گاوی مرغوب

چرم گاوی اصل چیزی نیست که بتوان به راحتی آن را نادیده گرفت. هرچقدر هم که قیمت بالایی داشته باشد؛ اما حداقل می‌دانیم که اگر خریداری کنیم، جنس باکیفیتی را تهیه کرده‌ایم. حالا یک سؤال؟ این چرم دقیقاً چیست؟ چگونه تهیه می‌شود؟ چه ویژگی‌هایی دارد؟

تعریف چرم گاوی

چرم گاوی در واقع همان پوست و موی گاو است که در طی فرآیندی مشخص به چرم تبدیل می‌شود. در جهان حدود 1.6 میلیارد رأس گاو وجود دارند که این تعداد نسبت به بقیه حیوانات بیشتر است. هر سال هم بین 15 تا 25 درصد این حیوان برای درآوردن پوست ذبح می‌شوند. باید گفت که این تعداد حدود 65 تا 70 درصد تولید چرم جهانی را شامل می‌شود. برای همین چرم گاو را یکی از پرکاربردترین چرم‌ها در دنیا می‌گویند.

از پوست این حیوان می‌توان برای تولید ست چرم گاوی اصل از جمله کیف، کفش، کمربند، صندلی ماشین، زین و لباس استفاده کرد. البته در ست بیشتر کیف، کمربند و جاسوییچی قرار دارند. در حال حاضر بزرگ‌ترین تولید کننده چرم گاوی در جهان، کشور برزیل با 14.2% چرم است. در اروپا هم ایتالیا، آلمان و اسپانیا سه تولیدکننده برتر چرم گاوی هستند.

ویژگی چرم گاوی

چرم گاوی اصل ویژگی‌هایی دارد که آن را با بقیه متمایزتر کرده است. پایداری، استحکام بالا و ضخامت بیشتر پوست سه ویژگی ابتدایی هستند که در همان اول توجه هر کسی را به خود جلب می‌کند. نکته جالب اینکه حتی این ویژگی‌ها در بین نژادهای مختلف گاوی هم تفاوت دارند؛ برای مثال، چرم به دست آمده از گاو باواریایی ضخامت بیشتر و کیفیت بهتری بین بقیه نژادهای گاو و حتی بقیه حیوانات دارد. البته اختلاف انواع چرم گاوی، بیشتر در الگویی تشکیل شده روی پوست آن‌ها است. از روی الگو می‌توان متوجه شد که این چرم از کدام نژاد گاو تهیه شده است. در خصوص چگالی هم باید گفت که در چرم گاوی، مقدار آن بین 0.4 تا 0.9 گرم است.

آیا چرم گاوی واقعاً وجود دارد؟

چرا وجود نداشته باشد؟ باید گفت که از پوست بیشتر حیوانات می‌توان چرم تهیه کرد. متأسفانه برخی از آگاه نبودن افراد سوءاستفاده کرده و چرم‌های بی‌کیفیت را با نام چرم گاوی اصل به فروش می‌رسانند؛ اما باید گفت که این نوع چرم وجود دارد و از پوست گاو سفید نشده تهیه می‌شود. برای خرید فقط باید به نمایندگی و فروشگاه‌های معتبر بروید.

قیمت چرم تهیه شده از گاو چقدر است؟

قیمت ست گاوی کیف و کمربند و دیگر وسایل، به عوامل مختلفی از جمله نوع دوخت، طرح و نوع نژاد گاو بستگی دارد؛ اما باید گفت که در حالت کلی، قیمت محصولات به دست آمده از پوست گاو نسبت به دیگر انواع چرم‌ها ارزان‌تر است. از آنجا که پوست گاو رایج است و در همه‌جا راحت‌تر از بقیه پوست حیوانات پیدا می‌شود، از این رو، محصولات چرم گاوی ارزان‌تر در تولید تمام می‌شوند.

انواع چرم گاوی

مورد آخر بررسی انواع چرم گاوی است. در حقیقت باید گفت که کیفیت پوست همه حیوانات بر اساس نژادشان متفاوت است. در حالت کلی شاید یکسان باشند؛ اما حداقل در ظاهر و شکل تفاوت‌هایی با هم دارند.

چرم الگانت یکی از باکیفیت‌ترین نوع است. در این نوع چرم، از پوست‌هایی استفاده می‌شود که هیچ‌گونه زخم و خطی ندارند. همین مسئله باعث می‌شود تا ظاهر بسیار طبیعی‌تری داشته باشد. البته باید گفت که در گذر زمان، روشنایی و کیفیت محصول این چرم به مراتب بهتر خواهد شد. همچنین اینکه نسبت به بقیه لطافت و نرمی بیشتری دارد. البته در حالت کلی لطافت چرم گاو نسبت به بقیه حیوانات کمتر است.

در نوع چاپدار، طرح‌های مختلفی از پوست دیگر حیوانات مانند مار پیتون نقش بسته خواهد شد. از این رو برای محصولاتی استفاده می‌شود که بیشتر مورد استفاده افراد قرار می‌گیرند. نوع فلوتر هم لطافت و نرمی بیشتری داشته و در محصولات فانتزی به کار گرفته می‌شود. باید گفت که مقاومت این مدل نسبت به بقیه بالاتر است.

نتیجه‌گیری

چرم گاوی یکی از بادوام‌ترین چرم‌هاست که ساخت انواع ست کیف و کمربند و دیگر محصولات استفاده می‌شود. برای آن‌هایی که به دنبال یک محصول قابل استفاده در موقعیت‌های مختلف هستند، استفاده از این چرم توصیه می‌شود.

نظر خود را بنویسید